Marynowane cytryny

marynowane_cytrynyJakiś czas temu obiecałem, że zrobię marynowane cytryny. Przyprawę, której używamy do wielu potraw kuchni orientalnej. Jednak jak się sam przekonałem (eksperymentując z różnymi frykasami), marynowanych cytryn można używać z doskonałym skutkiem do znanych i serwowanych dań „naszej” kuchni. Dotyczy to zarówno dań przygotowywanych na zimno jak i na ciepło. Smak cytryn marynowanych doskonale harmonizuje np z różnego rodzaju sałatkami. Tak więc spokojnie mogę polecić tą przyprawę do domowego przygotowania, a będziecie mieć kolejny powód do dumy gdy biesiadnikom będziecie pokazywali słój z cytrynami.

Co potrzebujemy:

– 12 cytryn,
– sól morska – może być gruboziarnista,
– przyprawy: goździki, ziarna kolendry, ziarna gorczycy, ziarna zielonego pieprzu, dwa trzy liście laurowe.

Jak widać składniki nie są wyszukane.
Potrzebny nam będzie słój, do którego włożymy cytryny. Tak więc musicie ocenić czy macie słoik, który pomieści sześć cytryn. Dosyć ciasno w nim upchanych. Słoik myjemy dokładnie i suszymy. Sześć cytryn dokładnie myjemy (szorujemy skórkę) osuszamy papierowym ręcznikiem. Z pozostałych sześciu wyciskamy sok.
Umyte i osuszone cytryny kroimy wzdłuż na ćwiartki, jednak tak by nie rozciąć owocu do końca i pozostawić nie rozciętą końcówkę. Powstanie nam z cytryny swojego rodzaju „tulipan”.
Rozwieramy „płatki” i do środka sypiemy mniej więcej dwie łyżeczki soli. Dokładnie posypując cały środek owocu. Postępujemy tak samo z pozostałymi owocami. Układamy je ciasno warstwami w słoju, wrzucając pomiędzy nie po kilka ziaren przypraw.
Gdy są ułożone zasypujemy je jeszcze od góry dwoma łyżkami soli i zalewamy wyciśniętym sokiem. Owoce powinny być przykryte. Słoik dokładnie zakręcamy. Odwracamy kilka razy by sól wymieszała się z sokiem.
Odstawiamy do ciepłego, ciemnego miejsca na dwa tygodnie. Co jakiś czas odwracamy słój.
Po tym czasie możemy cytryny włożyć do lodówki, przechowujemy przez mniej więcej pół roku.
Używamy do potraw orientalnych, doskonałe są do marynowania mięs, jako dodatek do sałatek (świetnie np uzupełniają sos winegret). Zresztą proponuję tak jak ja, trochę eksperymentów i sami wpadniecie no to gdzie jest ich najlepsze zastosowanie. Stosujemy zarówno środek jak i skórkę cytryn.

Smacznego!
S&M

Leave a Reply